Jak schudnąć w 2022 r? - Słodycze - baner

Jak skutecznie schudnąć w 2022 r.? – Cz. IX – Słodycze

Jednym z częstszych problemów, z którym zmagają się osoby chcące schudnąć, są słodycze, a dokładniej trudności z nadmiernym ich spożyciem.

Dlaczego słodycze stwarzają problemy?

Jak zapewne wiesz słodycze są bardzo smaczne, co sprawia że dużo chętniej po nie sięgasz oraz zjadasz ich więcej. Dodatkowo są one wysokokaloryczne i bogate w węglowodany proste oraz tłuszcz.

Jeżeli czytałaś artykuł o głodzie, to powinnaś wiedzieć, że za uczucie sytości odpowiada między innymi białko i błonnik, których w słodyczach zwykle jest bardzo mało. Co sprawia, że możesz zjeść ich dużą ilość i nadal nie być najedzoną. W ten sposób bardzo łatwo zjeść za dużo kcal i przytyć.

Żeby Ci to zobrazować, poniżej możesz zobaczyć ile kcal mają popularne słodycze.

Kaloryczność popularnych słodyczy

Jak jeść mniej słodyczy?

Zanim zaczniesz wprowadzać jakieś zmiany, zastanów się:

  1. W jakich sytuacjach jesz słodycze? – np. gdy jestem zestresowana lub gdy oglądam telewizję.
  2. Dlaczego jesz słodycze? – z tego co napisałaś postaraj się wywnioskować, co jest powodem sięgania po słodycze. W pierwszym przykładzie jest to stres, a w drugim pewnie nuda.

Gdy już określiłaś, dlaczego jesz słodycze, to teraz poszukaj innego sposobu na poradzenie sobie z tym problemem, np.:

  • znajdź inny sposób na rozładowanie stresu – poprzez aktywność fizyczną, rozmowę z kimś bliskim lub psychologiem itp.
  • zajmij się czymś, żeby się nie nudzić – możesz poczytać książkę, iść na jakiś kurs itd.
  • jeżeli jednak chcesz poleżeć przed telewizorem i coś przegryźć, to przygotuj sobie miskę owoców lub warzyw, które będą pokrojone w mniejsze kawałki, żeby wygodniej się je jadło.
Jak ograniczyć słodycze w diecie?

Jak ograniczyć słodycze?

Poniżej przygotowałam kilka sposobów, które mogą być pomocne w ograniczeniu słodyczy.

Nie kupuj słodyczy.

Najprostszy sposób, to nie kupowanie słodyczy na zapas.

Wyobraź sobie, że wracasz zmęczona z pracy do domu i łapie Cię ochota na coś słodkiego. Zaglądasz do szafki i okazuje się, że nie ma w niej żadnych słodyczy.

Zastanów się, czy chciałabyś wychodzić z domu tylko po batona lub ciastko?

Mi by się nie chciało i pewne Tobie też nie. Dlatego nie rób w domu zapasów słodyczy. Zamiast nich możesz kupić owoce i w razie potrzeby po nie sięgnąć.

Słodycze zastąp owocami.

Owoce nie dość że są słodkie, to dodatkowo zawierają wiele witamin i minerałów. Jeżeli sięgniesz po te z większą ilością błonnika (np. maliny, porzeczki) zapewnisz sobie mniejsze wahania glukozy we krwi. To ułatwi Ci kontrolę poziomu cukru we krwi i lepszą kontrolę apetytu.

Zasada 80/20

Daj znać w komentarzu czy słyszałaś o tej zasadzie?

Jeżeli nie, to już tłumaczę o co chodzi.

Zasada 80/20 oznacza, że 80% tego co jesz to niskoprzetworzone, tzw. “zdrowe” produkty, a 20% to produkty “rekreacyjne”, czyli jakieś słodycze czy ulubiony fast-food. Jednak musisz pamiętać o zachowaniu tych proporcji, gdzie większość stanowią zdrowe produkty. Najlepiej policzyć to na podstawie ilości kalorii, np. W ciągu dnia chcesz jeść 2000 kcal, czyli 1600 kcal powinny stanowić niskoprzetworzone produkty, a 400 kcal coś na co masz ochotę.

Dzięki temu będziesz mogła zjeść to co lubisz i nadal utrzymywać ustaloną przez siebie ilość kalorii.

Zaplanuj słodki posiłek.

Nie musisz rezygnować ze wszystkiego co słodkie. Gdy ciężko Ci powstrzymać się przed zjedzeniem czegoś słodkiego, ustal w swoim jadłospisie jeden posiłek dziennie, który będzie słodki. Do jego posłodzenia użyj wybranego przez siebie słodzika lub przetartych owoców (np. do owsianki/placuszków możesz dodać banana, który doda słodkości).

Możesz też dodać swoje ulubione słodycze, np. zrób placuszki z mąką pełnoziarnistą i twarogiem/wysokobiałkowym jogurtem, a całość posyp owocami i pokruszonymi ulubionymi ciasteczkami lub pokrojonym batonem. W ten sposób nie tylko zjesz ulubione słodycze, ale też najesz się całym posiłkiem.

Zamiast cukru używaj słodzików

Jeżeli codziennie dodasz 1 płaską łyżeczkę cukru do kawy, w ciągu tygodnia da Ci to 140 kcal. Nie jest to ogromna ilość, ale jeżeli do tego dodasz codziennie łyżkę cukru do owsianki lub innego posiłku, to łącznie z kawą uzyskasz już 483 kcal. Używając słodzika takiego jak erytrytol, który nie zawiera kalorii, będziesz mogła cieszyć się słodkim smakiem i mniejszą ilością kalorii w posiłku.

Na rynku jest duży wybór słodzików i możesz wybrać ten który jest dla Ciebie najlepszy.

Zadbaj o odpowiednią ilość kalorii

Jednym z powodów sięgania po coś słodkiego jest głód. Np. głodzisz się przez większość dnia i wieczorem nie wytrzymujesz i rzucasz się na słodycze. Najłatwiejszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii, ale w takiej wersji, która jednocześnie da Ci uczucie sytości. Inaczej będzie wyglądało 2000 kcal z fast-foodów, a inaczej z niskoprzetworzonych posiłków, które zawierają dużo warzyw i owoców.

Zrób zdrowsze wersje słodyczy

W internecie znajdziesz masę przepisów na zdrowsze słodkości, które możesz przygotować w swojej kuchni. Możesz w ten sposób zjeść deser, który będzie zdrowszy niż jego sklepowe odpowiedniki.

Sposoby na ograniczenie słodyczy

Podsumowanie

Pamiętaj, że nie musisz całkowicie rezygnować ze słodyczy, wystarczy, że będziesz je jeść z umiarem.

Na wszystko jest miejsce w zdrowej diecie.

Ciekawi mnie, jakie są Twoje sposoby na poradzenie sobie z ochotą na słodycze?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *