Wpływ pozycji w której spożywamy posiłki - pozycja

Wpływ pozycji w której spożywamy posiłki

W jakiej pozycji najczęściej jecie❓❓

Badania opublikowane w czasopiśmie „Journal of Consumer Research” wskazują, że postawa wpływa na zmysł smaku. Główny autor Dipayan Biswas, PhD, z University of South Florida (USA), przeanalizował, jak układ przedsionkowy (który jest odpowiedzialny za orientacje przestrzenną, równowagę oraz postawę) wchodzi w interakcję z zmysłem smaku.

Ustalono, że pozycja stojąca tłumi kubki smakowe poprzez wywołanie stresu fizycznego.

Gdy stoimy nasze serce pracuje ciężej, ponieważ siła grawitacji popycha krew do niższych partii naszego ciała i w celu przetransportowania jej do góry wymagane jest przyspieszenie akcji serca. To z kolei aktywuje oś podwzgórze – przysadka – nadnercza i prowadzi do wzrostu stężenia kortyzolu czyli hormonu stresu.

Ta reakcja zmniejsza wrażliwość sensoryczną wpływającą na ocenę smaku żywności i napoi, postrzeganie temperatury żywności i ogólną wielkość porcji.
Naukowcy ustalili także, że pozycja stojąca sprawia, że gorzej odczuwamy również nieprzyjemny smak oraz jego pogorszenie. Można zastosować to np. podczas podawania dzieciom produktów których nie lubią lub leków.

Natomiast siedząc ten sam produkt oceniany jest jako lepszy niż wówczas gdy stoimy.
Zastosować te obserwacje można w przypadku osób chcących stracić na wadze, ponieważ mniejsze porcje spożywamy w pozycji stojącej.
Natomiast jeżeli chcemy lepiej wyczuć smak danej żywności lub sprawić by nasi gości lepiej ją ocenili, polecane jest konsumowanie siedząc.

Zdarza Wam się jeść na stojąco❓❓
Jeżeli tak to jakie są Wasze odczucia❓❓

Źródło:

Dipayan Biswas, Courtney Szocs, Annika Abell. Extending the Boundaries of Sensory Marketing and Examining the Sixth Sensory System: Effects of Vestibular Sensations for Sitting versus Standing Postures on Food Taste Perception. Journal of Consumer Research, 2019

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *