Zakwaszenie organizmu

Czy zakwaszenie organizmu istnieje?

Zapewne wiele razy słyszałeś o zakwaszeniu organizmu i lekach, które mają za zadanie pomóc Ci w odkwaszaniu. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, czy to wszystko jest prawdą?

Zacznijmy od pH krwi.

Wartość pH krwi jest względnie stała i wynosi 7,36 – 7,44.

Dietą możemy na nie wpłynąć tylko w minimalnym stopniu. Nie możemy więc doprowadzić do „zakwaszenia” poprzez dietę.

Czym jest kwasica i zasadowica?

Kwasica występuje, gdy w organizmie gromadzą się nadmierne ilościach substancje kwaśne lub w wyniku istotnej utraty substancji zasadowych.

Natomiast odwrotna sytuacja występuje w przypadku zasadowicy. Kiedy to w organizmie gromadzone są substancje zasadowe lub w wyniku znacznej utraty substancji kwaśnych. W takich przypadkach faktycznie dochodzi do zmian w pH krwi.

Jak może dojść do kwasicy lub zasadowicy?

Kwasica oddechowa może powstawać w wyniku niedostatecznego wydalania dwutlenku węgla przez płuca najczęściej w przebiegu chorób płuc, chorób mięśni oddechowych oraz podczas narkozy.

Kwasica metaboliczna może pojawiać się natomiast w przebiegu cukrzycy typu 1, niedotlenienia organizmu oraz w przebiegu chorób nerek na skutek utraty zdolności wydalania jonów wodorowych.

Z kolei zasadowica oddechowa jest następstwem hiperwentylacji, a zasadowica metaboliczna najczęściej związana jest z chorobami nerek i nadmierną utratą jonów wodorowych.

Zaburzenia związane z równowagą kwasowo-zasadową oraz w konsekwencji zmianą pH krwi wynikają z poważnych chorób i procesów patologicznych zachodzących w naszym organizmie‼️

Równowaga kwasowo-zasadowa a dieta?

Produkty spożywcze mogą działać kwaso- lub zasadotwórczo.

Za kwasotwórcze działanie odpowiadają głównie fosfor, chlor i siarka (ryby, mięso, sery)???

Natomiast za zasadotwórcze: sód, potas, wapń, magnez (warzywa, owoce)???.

Wiemy już, że dietą nie jesteśmy w stanie zmienić pH krwi, możemy jednak wpływać na zmiany pH w naszym moczu. Jego odczyn może być obojętny, kwaśny, a także zasadowy i po części rzeczywiście wpływać na to mogą produkty, które spożywamy. Jednak trzeba także pamiętać, że oprócz pożywienia na pH moczu mogą mieć wpływ również infekcje i choroby układu moczowego.

Należy mieć na uwadze, że zmiana pH moczu na zasadowy wcale nie musi być korzystna, ponieważ wówczas zwiększa się ryzyko infekcji układu moczowego. W środowisku zasadowym zdecydowanie chętniej rozwijają się drobnoustroje.


Wprowadzenie diety odkwaszającej lub oczyszczającej organizm praktycznie nie wpływa na zmiany pH krwi oraz nieznacznie zmienia pH moczu w kierunku zasadowym, co jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie zawsze może być korzystne dla organizmu.

Polecamy wiarę w zakwaszenie zamienić na wiarę w zdrowe odżywianie

Czy zakwaszenie organizmu istnieje? - zakwaszenie organizmu

3 myśli do “Czy zakwaszenie organizmu istnieje?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *