Choroby układu sercowo-naczyniowego
Główną przyczyną śmierci na całym świecie nieustannie są choroby układu sercowo-naczyniowego.
Wiele badań pokazuje, że błonnik pokarmowy jest w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób tego układu. Dzieje się tak, dzięki zdolnością błonnika do redukcji czynników ryzyka, takich jak: nadciśnienie tętnicze, wysokie stężenie cholesterolu we krwi oraz obecność biomarkerów, które odpowiadają za stany zapalne w organizmie.
W 2010 roku The American Heart Association (AHA) i American Stroke Association (ASA), wydało wytyczne, które dotyczą zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Jako jeden z czynników ryzyka uznano nieprawidłowe żywienie i zalecono ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych oraz zwiększenie ilości błonnika w diecie.
Wyniki badań
Pereira i wsp. przeanalizowali 10 badań, prowadzonych w USA i Europie. Sprawdzano w nich czy istnieją powiązania między ilością spożywanego błonnika a wystąpieniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania te trwały 10 lat, a w ich trakcie przebadano 100 tyś. mężczyzn i 245 tyś. kobiet.
Zaobserwowano, że wzrost spożycia błonnika o 10 g na dobę skutkuje obniżeniem o 14% ryzyka rozwoju chorób serca oraz o 27% ryzyka zgonu spowodowanego chorobami wieńcowymi.
To pokazuje, że bez względu na płeć, wiek czy środowisko życia, odpowiednia podaż błonnika pokarmowego może zmniejszyć prawdopodobieństwo śmierci na skutek chorób układu sercowo-naczyniowego.
Schoenaker i wsp. przeprowadzili 7 letnie badania na 2100 osobach z cukrzycą typu I.
Sprawdzano w nich wpływ spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika na ryzyko chorób omawianego układu.
Badane osoby na początku nie miały żadnych oznak chorób układu krążenia.
W trakcie badań 48 osób zmarło a u 148 zauważono zaburzenia w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.
Zaobserwowano że wzrost spożycia błonnika o 5 g dziennie prowadził od spadku zachorowalności oraz umieralności.
Ostatnimi omówionymi przez nas badaniami będą badania przeprowadzone przez National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w USA w latach 1990-2010.
Ich celem było poznanie zależności między spożyciem błonnika pokarmowego a ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłością, zespołem metabolicznym.
Przebadano 23 tyś. osób w wieku powyżej 20 roku życia.
Wyniki pokazały, że spożycie błonnika wahało się między 6 a 23 g na dobę a wzrost jego spożycia skutkował spadkiem zachorowalności o 7% na choroby układu krążenia.
Co sprawia, że błonnik ma takie działanie?
Przyczynami takiego działania błonnika pokarmowego mogą być jego zdolności do:
- ograniczania wchłaniania tłuszczu,
- obniżania poziomu cholesterolu,
- syntezy oraz ograniczania wchłaniania kwasów żółciowych,
- produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
Po takich wynikach chyba nie musimy namawiać Cię do zadbania o odpowiednią ilość błonnika w swojej codziennej diecie.
Jeżeli jeszcze nie wiesz, gdzie możesz znaleźć błonnik lub jaka ilość jest dla Ciebie zalecana to koniecznie przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł. Znajdziesz go tutaj.