Chcesz schudnąć?
Jeżeli tak, to dobrze trafiłaś.
Odchudzanie to cel, który stawia sobie wiele osób, ale tylko niewielu udaje się go osiągnąć. Dlatego chciałabym Ci w tym pomóc, tworząc serię artykułów, które pomogą Ci w zdrowym odchudzaniu.
Pierwszym krokiem jest ustalenie realnego celu, który będziesz w stanie osiągnąć.
W tym artykule opowiem Ci, jak to zrobić.
Spis treści
- Dlaczego ustalenie właściwego celu jest ważne?
- Jak określić cel? Metoda S.M.A.R.T.
- Podsumowanie
- Co dalej?
Jeżeli zamiast czytać, wolisz oglądać i słuchać, to tutaj znajdziesz filmik o tej temetyce.
Dlaczego ustalenie właściwego celu jest ważne?
Zastanów się, czy wcześniej planowałaś schudnąć?
Jeżeli tak, to jaki był tego efekt. Czy udało Ci się osiągnąć cel, czy jednak nie?
Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie coś poszło nie tak i nie udało Ci się osiągnąć celu.
Powodów, które mogły do tego doprowadzić, jest wiele i w kolejnych artykułach postaram się pokazać Ci jak je rozwiązać. W tym artykule zajmijmy się celem, jaki sobie stawiasz, bo on też może być problemem.
Moim zdaniem, jeżeli chcesz coś osiągnąć, to musisz dokładnie wiedzieć, co to ma być.
Odejdźmy trochę od odchudzania i wyobraź sobie, że twoim celem jest kupić piłkę. Z tą myślą wysyłasz partnera do sklepu, a on kupuje piłkę do siatkówki.
Czy osiągnęłaś swój cel?
Tak, bo chciałaś ogólnie piłkę i ją masz. Problem jest w tym, że mogłaś wcale nie chcieć piłki do siatkówki, tylko piłkę gimnastyczną. Teoretycznie cel jest osiągnięty, bo chciałaś piłkę i masz piłkę, ale nadal nie jesteś zadowolona, bo to nie jest dokładnie to czego chcesz.
Dlatego uważam, że należy określić dokładnie, czego chcesz. W ten sposób będziesz wiedziała, kiedy już osiągniesz swój cel.
Teraz zastanów się, jaki był Twój dotychczasowy cel?
“Chcę schudnąć” albo “Chcę schudnąć 10 kg w miesiąc”.
Oba te cele są niewłaściwie skonstruowane.
Pierwszy “Chcę schudnąć” jest zbyt ogólny, bo jak schudniesz 0,01 g, to już osiągniesz swój cel, bo przecież schudłaś. Natomiast drugi “Chcę schudnąć 10 kg w miesiąc” jest niemożliwy do osiągnięcia. Przez źle określony cel możesz szybko się poddać, bo nie schudłaś w miesiąc 10 kg, mimo że to od początku nie było możliwe.
Dlatego chcę Cię nauczyć, jak stawiać sobie konkretne i możliwe do zrealizowania cele.
Jak określić cel? Metoda S.M.A.R.T.
Do przygotowania realnego i konkretnego celu, wykorzystamy metodę S.M.A.R.T. (SMART). Jest ona wykorzystywana do formułowania celów, ale nie tylko związanych z odchudzaniem, bo możesz ją wykorzystać także w przypadku innych sfer życia. Ja korzystam z tej metody do ustalania celów związanych z edukacją oraz rozwojem.
Dzięki tym elementom twój cel będzie konkretny oraz realny. Żeby ułatwić Ci przygotowanie i zapisanie swoich celów, zrobiłam dla Ciebie specjalny plik. Możesz go pobrać tutaj.
Specyficzny
Specyficzny cel to taki, który jasno mówi, co chcesz osiągnąć. Musi to być cel, który powiedziany komuś innemu, od razu zostanie zrozumiany.
Np.: “Chcę schudnąć” lub “Zwiększę ilość spożywanych warzyw i owoców”
Konkretnym celem NIE jest: “Chcę się być fit”, “Chcę się zdrowiej odżywiać”, bo co to znaczy “być fit” albo “zdrowiej się odżywiać”. Dla każdego to określenie będzie oznaczało coś zupełnie innego. Dodatkowo jest to bardzo ogólny cel, który nie mówi, co dokładnie chcesz osiągnąć i w jakim momencie będziesz w stanie powiedzieć, że osiągnęłaś ten cel.
Mierzalny
Mierzalny cel to taki, który jesteś w stanie jakoś zmierzyć, sprawdzić postępy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy osiągnęłaś swój cel lub jakie są twoje postępy.
Np. “Schudnę 5 kg” lub “Będę ważyła 70 kg”
Postęp będziesz w stanie sprawdzić, ważąc się, więc masz możliwość zmierzenia postępu.
Przy celu “Chcę być fit”, nie jesteś w stanie zmierzyć postępów, dlatego ten cel nie byłby dobry. Brakuje punktu/wyznacznika, w którym możesz powiedzieć “Teraz osiągnęłam swój cel”.
Osiągalny
W tym momencie zastanów się, jakie efekty udawało Ci się do tej pory osiągać lub jakie są realne postępy.
Przy odchudzaniu, za zdrowe tempo uznaje się do 1 kg na tydzień, ale to zależy od wielu czynników, jak początkowa masa ciała, deficyt kaloryczny, stan zdrowia itp.
Np. “Do tej pory udawało mi się schudnąć od 0,3 do 0,5 kg na tydzień, więc przy tym tempie osiągnięcie celu zajmie mi od 2,5 do 4 miesięcy”
Istotny
Uzasadnij, dlaczego ten cel jest dla ciebie ważny. Co zyskasz dzięki osiągnięciu tego celu? Dobrze się nad tym zastanów, żebyś mogła wrócić do tego, gdy będziesz miała gorszy dzień i przypomnieć sobie, dlaczego to robisz, co jest Twoją motywacją.
Np. “Chcę schudnąć, żeby zyskać więcej energii na zabawę z dziećmi”, “Chcę schudnąć, żeby poprawić swoje wyniki badań i nie doprowadzić do cukrzycy typu II” lub “Chcę schudnąć, żeby stać się pewniejsza siebie i poczuć się dobrze w swoim ciele. Bardzo lubię pływać, ale po tym, jak przytyłam, nie czuję się komfortowo w stroju kąpielowym, dlatego chciałabym wrócić do wcześniejszej masy ciał i pływania.”
Opisz ten punkt prosto z serca, tak żeby był to Twój prawdziwy powód, który będzie Cię motywował. Pamiętaj, że to, co tam wpiszesz, możesz zobaczyć tylko ty, nie musisz go nikomu pokazywać i nikt nie będzie tego oceniał.
Określony w czasie
Tutaj ustal, w jakim czasie osiągniesz swój cel. Pamiętaj, o tym, co napisałaś w punkcie “Osiągalny”. Nie stawiaj sobie zbyt krótkiego terminu, którego nie będziesz w stanie osiągnąć. Dzięki określonemu terminowi nie będziesz odwlekać tego w nieskończoność.
Np. Od 1.01.2022 r. do 31.03.2022 r. schudnę 5 kg.
Podsumowanie
Dzięki tym 5 etapom, cel, który sobie postawisz, będzie konkretny, realistyczny oraz ważny.
Np. Schudnę 5 kg w 3 miesiące (od 01.01 do 31.03.2022 r.), aby mieć więcej energii na zabawę z dziećmi.
Co dalej?
Gdy już masz cel, to teraz trzeba ustalić, w jaki sposób go osiągniesz.
Jeżeli spojrzysz w plik, który dla ciebie przygotowałam, to zobaczysz, że w ostatniej zakładce masz miejsce na plan. Jest to tabela do ustalenia etapów realizacji celu. Już niedługo opowiem Ci jak przygotować plan zdrowego i skutecznego odchudzania, dlatego zaobserwuj mnie, żeby nie przegapić tych informacji.
Świetny artykuł i bardzo ciekawy pomysł na przygotowanie arkusza – planera celów 2022.
Dziękuję <3 Mam nadzieję, że planer Ci się przyda
Pingback: Jak skutecznie schudnąć w 2022 ? - Część II - Ninja Zdrowia